RNDr. Petr Blabolil, Ph.D.
Funkce: Vědecký pracovník - Oddělení ekologie ryb a zooplanktonu
Telefon:
728846173
E-mail:
petr.blabolil@hbu.cas.cz
Místnost:
325C
Vystudoval jsem bakalářský obor Biologie, magisterský Biologie ekosystémů a doktorát z Hydrobiologie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tématem dizertační práce bylo „Hodnocení ekologického potenciálu českých nádrží na základě složení rybích obsádek“. Jako člen Oddělení ekologie ryb a zooplanktonu jsem se účastnil mnoha ichtyologických průzkumů nádrží, jezer a řek v Rakousku, České republice, Francii, Nizozemsku a Velké Británii. Byl jsem na pracovní stáži v IRSTEA (Francie) zaměřený na rybí indikátory v evropském měřítku a Univerzitě of Hullu (Velká Británie) se zaměřil na environmentální DNA matabarcoding. V oblasti vědy se zabývám ekologií ryb v nádržích, zejména populační dynamiku dravých druhů ryb, aplikaci biologických údajů na hodnocení ekologické kvality ve vztahu k rámcové směrnici o vodě (2000/60/ES) a eDNA. Jsem autorem nebo spoluautorem více než 70 vědeckých prací publikovaných v českých nebo IF časopisech, metodikách, knihách a dalších publikacích.
Životopis
Datum a místo narození:
20. 01. 1987, Čáslav, Česká republika
Vzdělání:
2006-2010 Bc. student Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Česká republika (Faktory ovlivňující časné přežití larv a candátů v hluboké kaňonové nádrži, školitel: RNDr. Jiří Peterka, PhD.)
2010-2012 Mgr. student Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Česká republika (Faktory ovlivňující přežití candáta (Sander lucioprca) a asp (Aspius aspius) v nádrži ve tvaru hlubokého kaňonu, školitel: RNDr. Jiří Peterka, PhD.)
2012-2017 doktorand Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Česká republika (Posuzování ekologického potenciálu českých vodních útvarů na základě rybího společenstva, školitel: RNDr. Jiří Peterka, PhD.)
Vědecké a odborné zkušenosti:
Současné pracovní místo (částečný úvazek): vědecký pracovník Oddelení ekologie ryb a zooplanktonu Hydrobiologického ústavu, Biologické centrum Akademie věd České republiky, České Budějovice.
Současné zaměstnání (částečný úvazek): odborný asistent Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
2019-2022 pracovní stáž na University of Hull, School of Biological, Biomedical and Environmental Sciences, EVO Hull, Hull HU6 7RX, UK
2016-2018 částěčná pozice na Výzkumné infrastruktuře půdy a vody (SoWa), Biologické centrum Akademie věd České republiky, České Budějovice
2013/14 pracovní stáž v IRSTEA, Institut národní vědecké a technické etnologie pro ekologické zemědělství, UR HYAX, Hydrobiologie, Aix-en-Provance, Francie
od roku 2007 asistent studenta na Hydrobiologickém ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích
Web of Science Celkem publikací: 73, H-index: 14, Počet citací: 608, Bez vlastních citací: 389, ResearchID: N-8719-2019, OrcidID: 0000-0003-1344-9627
Hlavní řešitel projektů:
QK1920011 Metodologie kvantifikace dravých druhů ryb ve vodárenských nádržích pro optimalizaci managementu vodních ekosystémů (2019-2021, Národní agentura pro výzkum v zemědělství)
MSM200961901 - Pravý obraz eDNA. Program pro podporu výzkumu a mobility začínajících výzkumných pracovníků CAS (2019-2020)
Výzkumný program Diverzita života a zdraví ekosystémů, Strategie AV21, aktivita Monitorování kryptických druhů s orientační hodnotou pomocí metod neškodného odběru vzorků (2015-2016, Akademie věd ČR)
Hydrobiologická exkurze
Přírodovědecká fakulta JU
Popis:
Cílem kurzu je podpořit praktickou připravenost posluchačů pro řešení hydrobiologické problematiky v terénu. Kromě rutinní schopnosti odběru vzorků a ovládání základních terénních měřících přístrojů by cvičení především mělo naučit všímat si v terénu indicií, signalizujících momentální stav vodního ekosystému, kriticky je hodnotit a syntetizovat informace do uceleného závěru.
The aim of this course is improve students practical skills for dealing with hydrobiological issues in the field. The course is based on commonly used sampling methods and measuring environmental data, but also looking around indices reflecting actual status of the water ecosystem, assess it and synthesise information into conclusions.
Biologie vodních organismů II
Přírodovědecká fakulta JU
Popis:
Cílem kurzu je demonstrovat hlavní zástupce živočišných a rostlinných organismů žijících u nás ve stojatých a tekoucích vodách. Seznámit se s metodami jejich sběru, zpracování a určování. Probrat biologii těchto organismů, tj. rozmnožování a ontogenezi, potravní biologii, dýchání, vylučování, nervová, smyslová a pohybová ústrojí. Dále bionomii jednotlivých druhů a jejich ekologické niky ve vodním ekosystému.
The aim of this course is to demonstarte the main representatives of animals and plants inhabiting lotic and lenitic freshwater ecosystems, to present methods of collecting, sampling, presevation and determination. To present the biology of organisms, i.e. their mode of reproduction, ontogenesis, feeding biology, respiration, excretion, sensory organs and locomotion. In individual species present their bionomy and their ecological niche in the ecosystem.
Biologie vodních organismů I
Přírodovědecká fakulta JU
Popis:
Environmentální DNA
Přírodovědecká fakulta JU
Popis:
Cíle předmětu: Seznámit studenty se základy a principy studia environmentální DNA a následného využití ve vědě a praxi. Důraz je kladen na pochopení principů metod a schématu jednotlivých kroků.
The aim is to introduce students to basics and principles of studying environmental DNA and subsequent use in science and practice. The understanding of principles, methods and workflow is emphasised.