Popularizace a ocenění

Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus v římovské nádrži. Napadá sladkovodní řasy a dostal jméno Budvirus (20.11.2024)

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole - Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože drží na uzdě jarní rozvoj vodního květu řas a pomáhá tak zachovávat rovnováhu ve vodním prostředí. Objevy virů byly učiněny na nádrži Římov na Českobudějovicku, kterou jihočeští hydrobiologové pravidelně monitorují již pět dekád a která díky tomu patří k nejprozkoumanějším sladkovodním nádržím v Evropě.

video v JTV: https://fb.watch/w5AUIvfRJV/


Biologické centrum i nadále zastává pevný a odborně jasně zdokumentovaný postoj za zachování přirozeného stavu nádrží Novohradských hor (04.09.2024)

Kratší verze ZDE

Celý článek k přečtení: Nevhodné rybářské projekty na horských nádržích Novohradska v povodí vodárenské nádrže Římov


Ocenění

Biologové Jiří Nedoma a Jaroslav Vrba převzali medaili Gregora Johanna Mendela

Čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách obdrželi 21.6.2024 hydrobiologové Jiří Nedoma a Jaroslav Vrba. Oba působí v Hydrobiologickém ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Jiří Nedoma se specializuje na mikrobiální ekologii vody, vědecká práce Jaroslava Vrby je těsně spjata se šumavskými jezery.

Vice na AVČR


Metody v mikrobiální ekologii - časopis Živa

Při studiu interakcí bakterií a prvoků se používají zejména metody fluorescenční mikroskopie v kombinaci se značenými bakteriemi, nebo i vysoce specifické fluorescenčně značené RNA-sondy (fluorescence in situ hydridizace), které umožňují i přesnou taxonomickou identifikaci druhů bakterií, pohlcovaných prvoky.

Vyšlo v časopise Živa 2/2016 na straně 76


Rozhovor ředitele HBÚ BC prof. Kubečky s prof. Šimkem pro časopis Živa

V Hydrobiologickém ústavu Biologického centra AV ČR, v. v. i., se Karel Šimek zabývá vztahy mezi mikroorganismy ve sladkých vodách a hlavně mezi rozpuštěnými organickými látkami, bakteriemi, prvoky a řasami. Specifickými tématy jeho výzkumu jsou potravní vztahy mezi bakteriemi a prvoky, selektivita prvoků při vychytávání určitých druhů bakterií ve vodním prostředí a rychlost toku organického uhlíku od mikrobů do vyšších trofických úrovní. Svá bádání, ať jde o laboratorní kultivační modely, nebo o přirozené vodní ekosystémy, vždy zasazuje do kontextu širších souvislostí hydrobiologie. Moderní molekulárněbiologické metody kombinuje s klasickými metodami, zejména fluorescenční mikroskopií.


Ocenění

Karel Šimek obdržel čestnou oborovou medaili G. J. Mendela

Ve středu 9. prosince 2015 obdržel prof. RNDr. Karel Šimek, CSc., čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách. Medaili mu udělil na slavnostním předání předseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš.

 
 

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Hydrobiologický ústav
Na Sádkách 702/7
370 05 České Budějovice

NAJÍT PRACOVNÍKA