Okoun říční (Perca fluviatilis, L.) neodmyslitelně patří do rybí společnosti většiny nádrží a jezer našeho mírného podnebného pásu. Aby byl okoun klíčovým druhem, musí být početný, což si zajistí vytvořením nadpočetné populace svého plůdku. Aby okouní plůdek přežil do dalších let, musí si zajistit především dostatek potravy a zároveň se vyhnout predátorům, pro které je bezbranný plůdek snadnou...
Pracovníci Hydrobiologického ústavu Biologického centra celý tento týden provádějí pravidelný každoroční výzkum přehradní nádrže Římov, která napájí pitnou vodou velkou část jižních Čech, včetně Českých Budějovic.
„Vůbec jsem neplánoval, že se budu věnovat rybám,“ říká mladý vědec Tomáš Jůza, který za svůj výzkum plůdku ve stojatých vodách získal prestižní ocenění Akademie věd Prémie Otto Wichterleho.
Kapr obecný, jedna z nejznámějších sladkovodních ryb, dobyl všechny světadíly kromě Antarktidy. Málo se ví, že nejspíš stále žije i předek dnešních kaprů – divoký kapr, označovaný též jako sazan...
Jedna z nejnovějších mikrofotografií Petra Znachora z Hydrobiologického ústavu Biologického centra získala stříbro v mezinárodní fotografické soutěži pořádané Britskou fykologickou společností. Na snímku jsou zachyceny pozoruhodně tvarované rostliny našich vod, jejichž krásu lze však vidět pouze pod mikroskopem - krásivky. Vzorky pocházejí z vodní nádrže Římov v jižních Čechách.
Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš udělil dnes Jiřímu Kopáčkovi čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách.
Významné ocenění Akademie věd ČR pro mladé vědce získali parazitoložka Pavla Sojková a hydrobiolog Tomáš Jůza. Předseda Akademie prof. Jiří Drahoš jim a dalším 19 mladým vědcům z celé republiky udělil v pondělí 30. května 2016 v pražské Lannově vile Prémii Otto Wichterleho.
RNDr. Klára Řeháková, Ph.D., která pracuje na Biologickém centru a Botanickém ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích se stala laureátkou stipendia L´Oréal – UNESCO Pro ženy ve vědě 2016. Cenu uděluje uděluje od roku 2006 firma L´Oreal ve spolupráci s Unesco a Akademií věd České republiky. Do letošního desátého ročníku se zapojilo celkem 49 českých vědkyň, do finále se jich probojovalo...
Dosud nejpodrobnějším a nejnáročnějším hodnocením prošli vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd České republiky (AV ČR) stejně jako jejich kolegové z ostatních pracovišť AV ČR. Mezinárodní hodnotitelé prověřili výsledky celkem 19 týmů z Biologického centra (BC) za roky 2010 až 2014. Výsledek? Všechny týmy uspěly, 6 z nich patří mezi excelentní týmy světové úrovně.
V pátek 6. 5. 2016 zemřel významný český hydrobiolog prof. RNDr. Pavel Blažka, DrSc. Narodil se v roce 1928. Od roku 1960 byl zaměstnán na ČSAV a v roce 1981 začal působit v Českých Budějovicích. Do roku 2001 byl zaměstnán na Hydrobiologickém ústavu.