V úterý 1. listopadu začal 16. ročník největšího vědeckého festivalu v České republice – Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Již tradičně se do něj zapojuje i Biologické centrum, které při této příležitosti pořádá dny otevřených dveří na všech svých pracovištích a pro středoškoláky přednášky z biologických a ekologických oborů. Ke zhlédnutí jsou rovněž tři fotografické výstavy.
Workshop v rámci projektu EU Climefish 21- 23 září 2016 České Budějovice, Česká republika Účastníci ze 7 evropských zemí setkali v Hydrobiologickém ústavu BC AV ČR v Českých Budějovicích k projednání dalšího pokroku při modelování změn ryb ekologie a rybolovu spojených s klimatickou změnou.
Rozsáhlý hydrobiologický průzkum lipenské přehrady chystají na přelom srpna a září vědci z Biologického centra Akademie věd ČR ve spolupráci s Jihočeským územním svazem Českého rybářského svazu. Největší českou vodní nádrž a její rybí obyvatele budou detailně sledovat šest dní a nocí v posledním prázdninovém týdnu za pomoci moderní techniky, vč. nejrůznějších lovných sítí, echolotů a sonarů....
Okoun říční (Perca fluviatilis, L.) neodmyslitelně patří do rybí společnosti většiny nádrží a jezer našeho mírného podnebného pásu. Aby byl okoun klíčovým druhem, musí být početný, což si zajistí vytvořením nadpočetné populace svého plůdku. Aby okouní plůdek přežil do dalších let, musí si zajistit především dostatek potravy a zároveň se vyhnout predátorům, pro které je bezbranný plůdek snadnou...
Pracovníci Hydrobiologického ústavu Biologického centra celý tento týden provádějí pravidelný každoroční výzkum přehradní nádrže Římov, která napájí pitnou vodou velkou část jižních Čech, včetně Českých Budějovic.
„Vůbec jsem neplánoval, že se budu věnovat rybám,“ říká mladý vědec Tomáš Jůza, který za svůj výzkum plůdku ve stojatých vodách získal prestižní ocenění Akademie věd Prémie Otto Wichterleho.