Změna klimatu je dnes jednou z největších hrozeb pro biodiverzitu, která ovlivňuje mnoho aspektů života organismů, oblasti jejich výskytu a ekologické vztahy a interakce. I přes závažnost těchto jevů je však počet studií, které zkoumají účinky změny klimatu na populaci ryb, stále vzácný. Většina dosud provedených studií se týkala komerčně využívaných druhů ryb, zatímco druhy s malou velikostí...
v pátek 1. 6. 2018 byly slavnostně otevřeny nové laboratoře na výzkum interakcí mezi půdou a vodou v budově Biologického centra AV ČR v českobudějovickém areálu v ulici Na Sádkách 7. Z celkem 600 m2 zrekonstruovaných prostor tvoří více než polovinu nově zřízené laboratoře, které budou sloužit zejména Výzkumné infrastruktuře SoWa (Soil & Water, půda & voda), ale i dalším dvěma vědeckým ústavům...
Srdečně Vás zveme na Valnou hromadu Výzkumné infrastruktury SoWa v pátek 1. června 2018 Na Sádkách 7, po níž následuje prohlídka nově rekonstruovaných laboratoří a dalších prostor.
Děkujeme Vám velice, že sbíráte a nosíte prázdné PET lahve od nápojů. Tyto lahve, které jsou jinak civilizačním odpadem, byly shledány vhodným materiálem pro nadnášení plovoucích mokřadů, které mohou výrazně obohatit strukturovanost stanovišť našich nádrží. Nádoby, které jste nasbírali, se výrazně podílely na novém souostroví plovoucích ostrovů na nádrži Lipno poblíž Černé v Pošumaví.
Otolity, tedy drobné ušní kůstky ryb, které slouží především k zjištování polohy těla a jeho pohybu, byly hlavním předmětem šesté mezinárodní konference o otolitech (6th International Otolith Symposium), jež se konala na konci dubna v Keelungu na Tchaj-wanu a jíž se zúčastnili také vědci z Hydrobiologického ústavu BC AV ČR, Petr Blabolil a Allan Souza.
Vědečtí pracovníci Hydrobiologického ústavu BC AV ČR významně přispěli do nového šestidílného cyklu České televize Magické hlubiny. Dokument zavede diváky do zákoutí bohatého vodního světa v České republice. Vysílá ČT2 od 25. dubna 2018 vždy ve středu v 21:30.
Pomozte nám se sběrem plastových lahví, které poslouží pracovníkům Hydrobiologického ústavu BC AV ČR k výrobě plovoucích ostrovů. Tyto experimentální plochy slouží jako mokřady, které budou snižovat živinovou zátěž a zvyšovat biologickou rozmanitost v nádržích.
Význam vody a nutnost udržitelného nakládání s vodními zdroji připomíná Světový den vody, který se slaví pravidelně už od roku 1993 vždy 22. března. Voda, a hlavně pitná nezávadná voda je jedním z největších bohatství, které nám naše planeta dává. Na světě však žije přes miliardu lidí, které ohrožuje nedostatek pitné vody.
Významnou součást sladkovodních ekosystémů tvoří heterotrofní bičíkovci, což jsou drobné prakticky bezbarvé jednobuněčné organismy o velikosti většinou 2-8 µm. Tito nepatrní dravci představují důležitý mezičlánek v potravním řetězci sladkých vod, protože se živí zejména bakteriemi žijícími ve vodě. Různé druhy bakterií jsou přitom pro heterotrofní bičíkovce různě kvalitním zdrojem potravy....