Ve sladkovodních jezerech a nádržích žije velké množství bakterií, z nichž většina se jen obtížně kultivuje v laboratorních podmínkách, a proto zůstává stále neprobádána. Tým pracovníků z Oddělení mikrobiální ekologie vody Hydrobiologického ústavu odebíral vzorky z různých míst Evropy (Římov v ČR , nádrž Amadorio ve Španělsku či Curyšské jezero ve Švýcarsku) a objevil nové skupiny vodních...
Změna klimatu výrazně ovlivní mnoho evropských druhů sladkovodních ryb, což platí zejména pro druhy ve středomořském regionu. Potvrdila to nejnovější studie mezinárodního týmu vědců z Biologického centra AV ČR, Leibnizova institutu sladkovodní ekologie a vnitrozemského rybolovu (IGB) v Německu, Gironské univerzity ve Španělsku, Norského výzkumného centra (NORCE) a Bělehradské univerzity v Srbsku.
Před několika dny dorazila hydrobiologům Biologického centra AV ČR nová elektrolovná loď RV Booming boat S500WT. Loď bude využívána hlavně pro příbřežní elektrolov na velkých stojatých vodách. Oproti klasickým odlovným metodám používaným při výzkumu je elektrolov šetrnější, protože ryby pouze omráčí na určitou dobu.
Lukáš Vejřík se se svou studií zaměřenou na potravní chování sumce velkého stal vítězem Ceny Zdeňka Veselovského za nejlepší studentskou publikaci v oboru etologie za rok 2018. Cenu uděluje Česká a Slovenská etologická společnost.
Ačkoliv planktonní bakterie z kmene Chloroflexi jsou velmi početné jak v mořských, tak i slakovodních hlubokých vodách, doposud se je nepodařilo izolovaně získat pro laboratorní výzkum, a tudíž schází jejich charakterizace. I když existuje několik metagenomických studií mořských Chloroflexů, společenstva sladkovodních Chloroflexů zůstávají téměř neznámá. Výjimku tvoří jeden bakteriální genom...
Help us reveal underwater secrets! Institute of Hydrobiology is seeking to appoint an outstanding postdoctoral researcher in the field of aquatic and food web ecology.
Víte, jaká je kvalita vody v jihočeských nádržích a proč se stále rozšiřují sinice? Jak dopadla candátí krize na Lipně? A čím přispěla kůrovcová kalamita k zlepšení kvality vody v Plešném jezeře? Sledujte seriál Život je věda, jehož první díl je věnován Hydrobiologickému ústavu BC AV ČR.
V pondělí 5. listopadu odstartuje 18. ročník největšího vědeckého festivalu v České republice – Týden vědy a techniky Akademie věd (AV) ČR. Již tradičně se do něj zapojuje i českobudějovické Biologické centrum (BC) AV ČR, které pořádá dny otevřených dveří na všech svých pracovištích a nabízí přednášky z biologických oborů pro středoškoláky. Letos také BC AV ČR prezentuje své výsledky na...
Fotografie "Hezčí než v akváriu" Lukáše Vejříka z Biologického centra vyhrála 2. misto ve fotografické soutěži Věda fotogenická v kategorii udělované Akademickou radou.
Kde se ryby nacházejí v různých částech dne a roku? Jaké preferují stanoviště? Jaké jsou vzorce chování u komerčně důležitých druhů jako třeba štika obecná, sumec velký či okoun říční? Či jak počasí ovlivňuje ryby a jaké odchylky v jejich chování můžeme čekat při klimatických změnách?