Jak lze zjistit věk ryby pomocí šupiny? To je jedna z mnoha věcí, kterou ukazovali hydrobiologové z Biologického centra AV ČR na největším rybářském veletrhu v ČR For Fishing 2020 v pražských Letňanech. Na veletrh dorazili s plně vybavenou Mobilní laboratoří, výzkumnými loděmi, přistroji i odlovnými sítěmi.
Největším svátkem všech rybářů se oprávněně stal veletrh FOR FISHING. V roce 2020 otevře své brány 20. února a během čtyř dnů představí v 5 halách žhavé novinky od dvou stovek vystavovatelů. Veletrh bude historicky největší – obsadí více než 18 000 m2.
Mikrosvět sladkovodních jezer a nádrží stále patří mezi velmi málo probádané oblasti. Minimum informací dosud máme i o těch nejpočetnějších zástupcích sladkých vod - o virech. Studium sladkovodních virů je totiž obtížné zejména proto, že ani neznáme všechny jejich hostitele. Posun ve výzkumu v posledních letech přinesla až nová genetická metoda, která umožňuje najednou analyzovat genom celého...
Od pátku 29. listopadu do neděle 1. prosince 2019 se koná Jihočeský rybářský veletrh na Výstavišti České Budějovice. Součástí doprovodného programu veletrhu je i expozice Hydrobiologického ústavu, který představuje své lodě a výzkumnou techniku. V naší mobilní laboratoři pak mohou návštěvníci nahlédnout pod pokličku výzkumu vodních živočichů.
Mezi nejdůležitější a nejpočetněji zastoupené vodní ekosystémy na Zemi patří mělká jezera, většinou bohatá na živiny (tzv. eutrofní až hypertrofní). V těchto sladkých vodách sehrávají zásadní roli ti nejmenší - drobní prvoci živící se bakteriemi. Právě oni vytvářejí základ komplikovaných potravních sítí sladkovodních ekosystémů a také ovlivňují přenos uhlíku a energie do vyšších potravních...
Největší vědecký festival v České republice - Týden vědy a techniky Akademie věd ČR - startuje. Již tradičně se do něj zapojuje i českobudějovické Biologické centrum (BC) AV ČR, které pořádá dny otevřených dveří na všech svých pracovištích a nabízí přednášky z biologických oborů pro středoškoláky. Veškerý program Biologického centra je zdarma, je však nutné se předem registrovat.
Hned několik velkých překvapení přinesl hydrobiologům z Biologického centra Akademie věd ČR mimořádný potápěčský průzkum Prášilského jezera na Šumavě. Původním záměrem bylo ověření výskytu vzácné šídlatky, která se podle současného výzkumu mohla v jezeře ještě donedávna vyskytovat. Přestože tuto vzácnou vodní rostlinu nenašli, bujný život v tomto kyselém jezeře jim nakonec vyrazil dech. Dno...
Šimek, K. and Sirová, D. 2019: Fluorescently Labeled Bacteria as a Tracer to Reveal Novel Pathways of Organic Carbon Flow in Aquatic Ecosystems. J. Vis. Exp. (151), e59903, doi:10.3791/59903 Objasnění trofických interakcí jako je predace a její dopady na společenstva patří k častým výzkumným úkolům ekologie. Vzhledem k velikosti mikrobů má výzkum mikrobiálních interakcí...
Hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd ČR vyplují v září a v říjnu se svými výzkumnými loděmi a čluny na vodní nádrž Jordán v Táboře. Při komplexním průzkumu budou zjišťovat, v jakém stavu je početnost a složení rybí obsádky v nádrži. Zároveň provedou nápravná opatření, jejichž zásadním cílem je udržet, případně zlepšit kvalitu vody pro rekreační účely.
Kůrovcová kalamita v letech 2004 – 2008 v povodí Plešného jezera, které je dlouhodobě ovlivněno kyselými dešti vyvolala významné změny v chemismu vody.