Tým hydrobiologů objevil nové skupiny vodních bakterií
Ve sladkovodních jezerech a nádržích žije velké množství bakterií, z nichž většina se jen obtížně kultivuje v laboratorních podmínkách, a proto zůstává stále neprobádána. Tým pracovníků z Oddělení mikrobiální ekologie vody Hydrobiologického ústavu odebíral vzorky z různých míst Evropy (Římov v ČR , nádrž Amadorio ve Španělsku či Curyšské jezero ve Švýcarsku) a objevil nové skupiny vodních bakterií.
Ilustrační foto
Podmínky prostředí vedou k evolučním změnám v architektuře genomu sladkovodních bakterií ze skupiny Planktomycetes
Vodní bakterie byly pojmenovány latinskými názvy, které jsou inspirovány slovanskou a německou mytologií, Nemodlikiaceae, Vodnikaceae a Nixeaceae. Studium ekologické a evoluční historie těchto bakterií pomocí metod založených na DNA poskytlo užitečný vhled do specializace mikrobů, změn habitatů a vývoje genomu ve sladkovodním prostředí.
Závěry práce dokumentují, že genomy původně půdních bakterií se evolučně přizpůsobily sladkovodnímu prostředí, zejména ztrátou nepotřebných funkcí a nadbytečných metabolických drah. Práce byla publikována v časopise The ISME Journal.
Publikace
Andrei, A.S., Salcher, M. M., Mehrshad, M., Rychtecký, P., Znachor, P. & Ghai, R. 2019. Niche-directed evolution modulates genome architecture in freshwater Planctomycetes. The ISME Journal.
doi.org/10.1038/s41396-018-0332-5.
Twitter: @SmallThingsLab.